Lajme

FINIQI “NËN PUSHTETIN” E FLAKËVE, DIGJEN DY SHTËPI, SHTOHEN FORCAT ZJARRFIKËSE

Radio Saranda Dy shtëpi janë djegur nga zjarri që ka përfshirë kullotat dhe pyjet në malet pranë Delvinës. Zjarri ka nisur prej disa ditësh dhe vijon të përhapet duke rrezikuar edhe shtëpi të tjera. Shtëpitë janë djegur në fshatin Kardhikaq në Finiq, përgjatë rrugës së vjetër Qafa e Muzinës – Delvinë. Terreni i vështirë malor […]

Lajme Uncategorized

PANAIRI I SUVENIREVE TURISTIKE 2019

PANAIRI I SUVENIREVE TURISTIKE 2019, NE DITEN E TIJ TE DYTE Radio Saranda Kjo dite nisi ne “Grand Arena”, me ceremonine e vleresimit me çertifikata dhe çmime per pjesemarresit dhe per prurjet me te mira ne Panairin 2019, si dhe me ceremonine e prerjes se tortes te Panairit. Ne kete ceremoni mori pjese edhe Kryetari […]

Lajme

Dalin pamjet e tmerrit: Si u sulmuan turistët spanjollë në Himarë “Hajdeni se na vrau!” Radio Saranda

Radio Saranda Dalin pamjet kur pronari i restorantit në Porto Palermo sulmon turistët spanjollë. Ngjarja u regjistrua dy ditë më parë. Në video Mihal Kokëdhima duket në pjesën e parme të makinës dhe godet me grusht dhe me telefon xhamin e parme derisa e thyen. Brenda në makinë është familja e turistëve spanjollë shoferi dhe […]

Lajme Opinion

SHËNIM I DITËS NË RADIO “SARANDA”:NUK MJAFTON VETËM HAPJA E PORTËS SI KËSHTJELLË NË BASHKI

E MERKURE, 14/08/2019/SH.Hajno// Prej dy ditesh apo dicka me tepër, shohim ne faqën e fb të bashkisë Sarandë, kolazh me foto sesi kryebashkiaku i ri zoti Adrian Gurma, është përfshirë bashkë me punonjës të administratës për pastrimin e qytetit. Madje, të shumë skutave edhe nëpër lagje ku prej kohësh, ka munguar pastrimi. Kjo qasje pozitive, […]

Lajme Opinion Politike

ADRIAN GURMA: “KOHA E FJALËVE KA MBARUAR.

ADRIAN GURMA: “KOHA E FJALËVE KA MBARUAR. TANI ËSHTË KOHA E PUNËVE”.   Radio Saranda: Adrian Gurma deklaroi sot nga zyra e kryetarit të bashkisë se koha e fjalëve ka mbaruar dhe se tani është koha e punëve Në daljen e pare publike për mediat nga zyra e kryebashikiakut, Gurma theksoi se “Sarada ka shumë […]

Lajme Politike Uncategorized

DEPUTETI DAMIAN GJIKNURI, NJËHERËSH EDHE SEKRETAR POLITIK I PS-S PËR QARKUN E VLORËS, VLERESOI SOT ZGJEDHJET E LOKALE NË SARANDË SI NJE GARE TE VERTETE DHE KUNDËRSHTARIN, KANDIDATIN E PAVARUR

//SARANDE,,06.08.2019/RADIO-SR//=Deputeti Damian Gjiknuri, njeheresh edhe sekretar politik i PS- për qarkun e Vlorës, I ka vleresuar sot zgjedhjet e locale ne Sarandë si dhe kundershtarin, kandidatin e pavarur Ilir Nikolla pa ia përmendur emrin këtij të fundit. Deklarata e Gjiknurit u bë në zyrën e kryetarit të ri të bashkisë Sarandë,Adrian Gurma, në daljen e […]

Lajme Politike Uncategorized

KONSTITUOHET KESHILLI I RI BASHKIAK I SARANDES

 Kryetari i Bashkisw Adrian Gurma dhe keshilltaret bejne betimin dhe nisin nga puna. SARANDE, 06/08/2019-RADIO SR/ Eshte konstituuar sot  këshilli i ri bashkiak i Sarandës, produkt i zgjedhjeve lokale të 30 qershorit. Në ceremoninë e konstituimit në sallën e konferencave në hotel “Butrinti”, përveç këshilltarëve të rinj, morën pjesë qytetarë të Sarandës dhe Ksamilit, intelektualë, […]

Lajme Politike Uncategorized

DELVINË. KONSTITUOHET KËSHILLI I RI BASHKIAK

DELVINË, 05/08/2019-RADIO SR// Është konstituuar sot(e hënë) në Delvinë këshilli i ri bashkiak i dalë nga zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Në këtë mbledhje solemne përvec dhjetra qytetarëve delvinjotë kane qenë të pranishëm edhe prefekti i Qarkut Vlorë Flamur Mamaj si dhe deputetët Alket Hyseni dhe Andrea Marto. Ceremonia e konstituimit nisi me himnin kombetar.Sipas […]

Lajme Politike

KLP (KESHILLI I LARTE I PROKURORISE) PREZANTOI LORENC MERKURIN SI DREJTUES I PROKURORISE SE RRETHIT GJYQESOR SARANDE

SARANDE RADIO, 19/07/2019-Radio SR// Këshilli i Lartë i Prokurorisë prezantoi te premten Lorenc Merkurin si drejtues i prokurorise te rrethit gjyqesor SR./.Per te bere prezantimni e titullarit te ri te organit te akuzes, KLP kishte ngarkuiara anetaren, Nurihan Seiti .Ne prezantimin e z.Merkuri ishin te pranishem punonjes te prokurorise dhe administrates se ketij institucioni ne […]

Lajme

“SARANDA 2019” PANAIRI VIII KOMBËTAR I SUVENIREVE

NJOFTIM “SARANDA 2019” PANAIRI VIII KOMBËTAR I SUVENIREVE NË DATAT: 22, 23 dhe 24 GUSHT 2019 NË SARANDË, AGJENCIA AJMMI (AGJENCIA JONIANE E MJEDISIT, MEDIAS DHE INFORMACIONIT) ME MBËSHTETJEN E BASHKISË SARANDË, ORGANIZON EVENTIN KOMBËTAR PËR PROMOVIMIN E TURIZMIT DHE MJEDISIT TË QËNDRUSHËM: “PANAIRI VIII KOMBËTAR I SUVENIREVE TURISTIKE MIQËSORE ME MJEDISIN, “SARANDA 2019” -Në […]