Aktualitet Lajme

Katër raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Informacion i përditësuar Sot 4 raste të reja me COVID-19; 3 prej tyre në familjen e 2 rasteve të djeshme. Gjatë ditës së sotme janë testuar edhe 14 raste të dyshuara për COVID-19, tetë prej të cilëve persona të kontaktit të ngushtë me dy rastet e konfirmuara me koronavirusin e ri në vendin tonë. Nga […]

Aktualitet Lajme

Zyrtare/Konfirmohen dy raste me koronavirus në Shqipëri

Konfirmohen dy raste me koronavirus në Shqipëri. Gjendja e dy të prekurve babë e bir që kanë udhëtuar nga Firence në Tiranë është e stabilizuar dhe nuk paraqesin komplikacione. Strukturat tona të urgjencës kombëtare dhe ISHP janë duke ndjekur protokollin klinik dhe epidemiologjik për të dy rastet. MSHMS përsërit thirrjen për qytetarët që kanë udhëtuar […]

Destinacione Turistike

Sarandë Syri i Kaltër, tani me një Plan Menaxhimi

Sarandë/ Syri i Kaltër, një nga pasuritë më të vizituara, tani me një plan menaxhimi Tiranë, 2 mars /ATSH/ Komiteti i Menaxhimit të Zonave të Mbrojtura në Qarkun Vlorë, në drejtimin e kryetarit Flamur Mamaj, njëherësh edhe prefekt i këtij Qarku, miratoi në mbledhjen e fundit që u zhvillua Sarandë, Planin e Menaxhimit për Zonën […]

Aktualitet

KESHILLI BASHKIAK, NE FOKUS ROMET NË ÇUKË

SARANDE, 28 Shkurt/Radio Saranda-// Keshilli bashkiak i Sarandes njihet me prezantimin e situatës aktuale të strehimit  të  komunitetit rom të vendosur në Çukë . Situata e strehimit ne bashkine e Sarandes, eshte mjaft problematike. Prej vitit .2008 nga qeveria nuk eshte financuar asnje  banese per shtresat ne nevoje, nderkohe qe  financime te tilla jane te pamundura nga buxheti i vet […]

Aktualitet

20 VJET RADIO “SARANDA” .//96.1 FM

20 VJET RADIO “SARANDA” .//96.1 FM/ www.sarandaradio.com 01.03.2000–01.03.2020 Shënim i DITES    Sot mbushen 20 vjet nga krijimi i Radios “Saranda“ /01/03/2000/ Si sot, 20 vite me pare, me 1 mars te vitit 2000 , nisi transmetimet e saj te perditshme Radio “Saranda”, e para media elektronike private ne rajonin jugperendimor te Shqiperise. Qysh ne […]

Lajme

Koronavirusi/ A duhet vendosur maska për të evituar infektimin?

Frika nga koronavirusi dhe përhapja e madhe e tij, ka bërë që shumëkush, në përpjekje për t’u mbrojtur, t’i drejtohet farmacive për të blerë maska apo elementë të tjerë mbrojtës, duke i vendosur edhe këto të fundit përballë një situate të papërballueshme. Por a duhet vendosur maska për të evituar infektimin…? Qendra amerikane për kontrollin […]

saranda koronavirus
Lajme

Koronavirus/ Testohen tre raste në Shqipëri, Ministria: NEGATIVE

Tre raste të dyshuara për koronavirus në Shqipëri kanë rezultuar negative. Në një njoftim për përditësimin e situatës, Ministria e Shëndetësisë njofton se mëngjesin e sotëm kanë përfunduar analizat e tre personave me histori udhëtimi në vende të prekura nga virusi por ato kanë rezultuar të shëndetshëm. “Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se […]

Lajme

FINIQI “NËN PUSHTETIN” E FLAKËVE, DIGJEN DY SHTËPI, SHTOHEN FORCAT ZJARRFIKËSE

Radio Saranda Dy shtëpi janë djegur nga zjarri që ka përfshirë kullotat dhe pyjet në malet pranë Delvinës. Zjarri ka nisur prej disa ditësh dhe vijon të përhapet duke rrezikuar edhe shtëpi të tjera. Shtëpitë janë djegur në fshatin Kardhikaq në Finiq, përgjatë rrugës së vjetër Qafa e Muzinës – Delvinë. Terreni i vështirë malor […]