Aktualitet Lajme

Zyrtare/Konfirmohen dy raste me koronavirus në Shqipëri

Konfirmohen dy raste me koronavirus në Shqipëri. Gjendja e dy të prekurve babë e bir që kanë udhëtuar nga Firence në Tiranë është e stabilizuar dhe nuk paraqesin komplikacione. Strukturat tona të urgjencës kombëtare dhe ISHP janë duke ndjekur protokollin klinik dhe epidemiologjik për të dy rastet. MSHMS përsërit thirrjen për qytetarët që kanë udhëtuar […]

Aktualitet Lajme

BASHKIA E DELVINËS VLERESOI MËSUESIN DHE PUBLICISTIN SHUAIP MEHMETI, PAS VDEKJES ME TITULLIN “QYTETAR NDERI :/

DELVINE, 08 Mars/Radio Saranda// = Bashkia e Delvinës zhvilloi më 7 mars një veprimtari për të nderuar mësuesin dhe publicistin Shuaip Mehmeti me titullin  “Qytetar Nderi ”, një figura publike me kontribute të shquara në arsimin bashkohor në rajonin e Delvinës si dhe në gazetari . Me këtë rast  u mbajëtn ligjërata nga bashkepunëtorë të […]

Aktualitet Lajme

Gjesti i veçantë i policisë së Vlorës, ndalojë qytetaret dhe u dhurojnë lule

Me rastin e 8 Marsit – Ditës së Gruas, Policia e Vlorës ndryshe nga ditët e tjera rutinë, nëpërmjet punonjësve të policisë (djem e vajza) ka dalë në qytet duke dhuruar lule për gratë dhe vajzat e qytetit të Vlorës dhe broshura për burrat të cilat përmbanin mesazhe kundër dhunës ndaj grave. Nuk janë thjeshtë […]

Aktualitet

KESHILLI BASHKIAK, NE FOKUS ROMET NË ÇUKË

SARANDE, 28 Shkurt/Radio Saranda-// Keshilli bashkiak i Sarandes njihet me prezantimin e situatës aktuale të strehimit  të  komunitetit rom të vendosur në Çukë . Situata e strehimit ne bashkine e Sarandes, eshte mjaft problematike. Prej vitit .2008 nga qeveria nuk eshte financuar asnje  banese per shtresat ne nevoje, nderkohe qe  financime te tilla jane te pamundura nga buxheti i vet […]

Aktualitet

20 VJET RADIO “SARANDA” .//96.1 FM

20 VJET RADIO “SARANDA” .//96.1 FM/ www.sarandaradio.com 01.03.2000–01.03.2020 Shënim i DITES    Sot mbushen 20 vjet nga krijimi i Radios “Saranda“ /01/03/2000/ Si sot, 20 vite me pare, me 1 mars te vitit 2000 , nisi transmetimet e saj te perditshme Radio “Saranda”, e para media elektronike private ne rajonin jugperendimor te Shqiperise. Qysh ne […]

Aktualitet

Miliona dollarë për jetëgjatësinë e baterive

Prodhuesi i materialeve për bateri, komapania Sila Nanotechnologies ka siguruar një fond prej 170 milionë dollarë, si shtesë e përpjekjeve për përmirësim të kapacitetit ruajtës të baterive “litium-jon”, kryesisht për prodhuesin gjerman ”Daimler AG”.   Shifrat e fundit, kanë çuar totalin e financave të kompanisë në 295 milionë dollarë, me çka planifikohet që konsumatorët e […]

Aktualitet

Hot girl fashion trends

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Atqui eorum nihil est eius generis, ut sit in fine atque extrerno bonorum. Non autem hoc: igitur ne illud quidem. Atque haec coniunctio confusioque virtutum tamen a philosophis ratione quadam distinguitur. Utilitatis causa amicitia est quaesita. Sed emolumenta communia esse dicuntur, recte autem facta et peccata non […]

Aktualitet Kuriozitete

What To Look Forward To In 2019

Disney has a major trio on the cards for 2019, with the releases of the star-studded, live-action versions of Dumbo (March), Aladdin (May), and The Lion King (July). The latter half of the year will see Greta Gerwig’s adaptation of Little Women, starring Emma Watson and Saoirse Ronan, arrive in cinemas, and – if that wasn’t enough period drama to keep us […]

Aktualitet

14 Ways To Bring Wellness Into Your Life In 2019

Looking to bring a little more wellness into your life? Whatever your needs are it is safe to say that there are so many wonderful, holistic things out there to do for yourself to cultivate self-care. It could be in the form of ritual, participating in your own unique ceremony, creating and enjoying your favourite […]