Destinacione Turistike Ekonomi Lajme

COVID-19, NJË TËRMET I DYTË PËR INDUSTRINË E TURIZMIT

Pandemia globale e koronavirusit që ka sjellë kufizime të mëdha në transportin ndërkombëtar dhe udhëtimet brenda vendit, pritet të ketë një efekt negativ për industrinë e turizmit në Shqipëri, e cila nuk e kishte marrë akoma veten nga dëmet e shkaktuara nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit. Përballja e Shqipërisë dhe e vendeve të tjera […]

Aktualitet Ekonomi

KORONAVIRUSI. NË SARANDË, MBYLLJET EDHE TREGUT I PRODUKTEVE BUJQËSORE

//SARANDË, 13 Mars/Radio Saranda// Bashkia Sarandë ka marrë vendimin për mbylljen e Tregut Ushqimor ditën e premte. Kjo masë merret në kuadër të masave për mbrojtjen ndaj koronavirusit dhe është njoftuar nëpërmjet faqe zyrtare te bashksie ne fb” “Te nderuar tregtare te produkteve bujqesore, bleres dhe banore prane tregut fahatar ne Sarande. Ju bejme me […]

Ekonomi

Tatimet dhe doganat regjistrojnë rezultatin më të dobët në 5 vjet, vështirësi në financimin e shërbimeve publike

Tatimet dhe doganat regjistruan vitin e kaluar rezultatin më të dobët në 5 vjet, duke paralajamëruar vështirësi në financimin e shërbimeve publike.         Të dhënat zyrtare nga Ministria e Financave tregojnë se të ardhurat nga tatimet dhe doganat zbritën në 18 për qind e prodhimit kombëtar duke u tkurrur me 0.7 pikë […]

Ekonomi

Economica report 2018 by Lara

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Atqui eorum nihil est eius generis, ut sit in fine atque extrerno bonorum. Non autem hoc: igitur ne illud quidem. Atque haec coniunctio confusioque virtutum tamen a philosophis ratione quadam distinguitur. Utilitatis causa amicitia est quaesita. Sed emolumenta communia esse dicuntur, recte autem facta et peccata non […]

Ekonomi

Word economy theory and myth

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Atqui eorum nihil est eius generis, ut sit in fine atque extrerno bonorum. Non autem hoc: igitur ne illud quidem. Atque haec coniunctio confusioque virtutum tamen a philosophis ratione quadam distinguitur. Utilitatis causa amicitia est quaesita. Sed emolumenta communia esse dicuntur, recte autem facta et peccata non […]

Ekonomi

Price of coin increased

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Atqui eorum nihil est eius generis, ut sit in fine atque extrerno bonorum. Non autem hoc: igitur ne illud quidem. Atque haec coniunctio confusioque virtutum tamen a philosophis ratione quadam distinguitur. Utilitatis causa amicitia est quaesita. Sed emolumenta communia esse dicuntur, recte autem facta et peccata non […]

Ekonomi Lajme

Misteri i delvinjotëve të arrestuar në protestën e opozitës

Kryetari i PD Delvinë nepermjet nje statusi ne fb ka kerkuar lirimin e delvinjoteve te arrestuar ne protesten e opozites, por pa percaktuar se per sa dhe per cilet persona behet fjale. Nga komunikata e leshuar nga policia behet e ditur se jane arrestuar 37 protestues, por mes tyre nuk figuron asnje nga Delvina. Mbetet […]