Destinacione Turistike Ekonomi Lajme

COVID-19, NJË TËRMET I DYTË PËR INDUSTRINË E TURIZMIT

Pandemia globale e koronavirusit që ka sjellë kufizime të mëdha në transportin ndërkombëtar dhe udhëtimet brenda vendit, pritet të ketë një efekt negativ për industrinë e turizmit në Shqipëri, e cila nuk e kishte marrë akoma veten nga dëmet e shkaktuara nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit. Përballja e Shqipërisë dhe e vendeve të tjera […]

Lajme Politike

GJYQTARJA E SARANDËS, NEVRIE DUKA SHKARKOHET NGA KOMISIONI I PAVARUR I KUALIFIKIMIT DHE LARGOHET NGA SISTEMI I DREJTESISE

//SARANDE, 13  Mars/Radio Saranda// Gjyqtarja e Sarandës, Nevrie Duka u shkarkua një ditë më parë  nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.  Sikurse informon portali investigativ kombetar REPORTER AL;( publikimi i BIRN Albania për lajme, investigime, analiza, video, foto dhe reportazhe);.gjyqtarja  u përball me një raport negativ të pasurisë në seancën dëgjimore dhe u shkarkua brenda […]

Aktualitet Lajme

KRYETARI I BASHKISE ADRIAN GURMA NE KONFERENCË SHTYPI: TE ZBATOJME TE GJITHA RREGULLAT E PROPOZUARA KUNDER KORONAVIRUSIT

Kryetari I Bashkise Sarande, Adrian Gurma,  gjate Konference për Shtyp, te marten (10.03.2020) u ndal ne masat e marra per parandalimin e koronavirusit ne qytetin dhe bashkine e Sarandes. Gruma shoqerohej nga stafi i ngushte, dy zevendeskryetaret, Ramiz Husi dhe Lindita Qendro si dhe sekretari i pergjithshem i Bashkise, Eleron Gjoni. Kryetari i bashkise Gurma  […]

Aktualitet Lajme

Katër raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Informacion i përditësuar Sot 4 raste të reja me COVID-19; 3 prej tyre në familjen e 2 rasteve të djeshme. Gjatë ditës së sotme janë testuar edhe 14 raste të dyshuara për COVID-19, tetë prej të cilëve persona të kontaktit të ngushtë me dy rastet e konfirmuara me koronavirusin e ri në vendin tonë. Nga […]

Aktualitet Lajme

SARANDA, TANI EDHE ME LLOJIN E TURIZMIT SPORTIV.

SARANDE, 09 Mars/Radio Saranda/ I zhvilluara mw 7 mars ne stadiumin “A. Lapa”, takimi i veteranëve te futbollit nga Saranda, Vlora dhe Korfuzi fqinj (Greqi), një nismw e kryebashkiakut Adrian Gurma; duket se ky zhvillim sportiv, do të shdërrohet në një event të përvitshëm, duke nxitur edhe llojin turizmit sportiv në qytetin bregdetar. Vetë Gurma.theksoi […]

Aktualitet Lajme

SHQIPERIA NUK DO T’I MBYLLË KUFIJTË PËR T’U RUAJTUR NGA KORONAVIRUSI.

SARANDE, 09 Mars/Radio Saranda// Shqiperia nuk do t’i mbyllë kufijtë për t’u ruajtur nga koronavirusi. Kjo u be e ditur sot, nga Kryeministri Rama gjate mbledhjes se jashtezakonshme ku u duskutuan masat qe jane ndermarre dhe te tjerat qe diktohen nga rastet e para me te prekur nga koronavirusi ne vendin tone. Por sipas kreut […]

Aktualitet Lajme

FLASH: PAS DY RASTEVE TE KONFURMUARA ME KORONAVIRUS KRYEMINISTRI RAMA MBLODHI SOT( E HENE) QEVERINE PER SITUATEN E KORONAVIRUSIT

=SARANDE, 09 Mars/Radio Saranda// Pas dy rasteve të konfirmuara me koronavirus  Kryeministri Rama mblodhi sot ( e hënë) qeverinë për situatën e koronavirusit. Referuara situates se re, te gjitha shkollat ne vend do  mbyllen per dy jave si mase parandaluese per t’u ruajtur nga koronovirusi. Gjithshtu nga sot,deri ne 3 prill shmangen te gjitha grumbullimet publike, […]

Aktualitet Lajme

FOTO/ SHPELLA E HAXHI ALIUT, MREKULLIA TURISTIKE DHE MISTIKE NË GADISHULLIN E KARABURUNIT

08/03/2020 TIRANË, 8 mars /ATSH/ Gadishulli i Karaburunit është kthyer gjatë viteve të fundit një ndër atraksionet turistike më të frekuentuara nga turistët e huaj dhe vendas për shkak të bukurive natyrore dhe të vendeve mjaft të veçanta që ofron. Një ndër vendet më të bukura në këtë gadishull ku përveç historisë të mahnit dhe […]