Aktualitet Lajme

Zyrtare/Konfirmohen dy raste me koronavirus në Shqipëri

Konfirmohen dy raste me koronavirus në Shqipëri. Gjendja e dy të prekurve babë e bir që kanë udhëtuar nga Firence në Tiranë është e stabilizuar dhe nuk paraqesin komplikacione. Strukturat tona të urgjencës kombëtare dhe ISHP janë duke ndjekur protokollin klinik dhe epidemiologjik për të dy rastet. MSHMS përsërit thirrjen për qytetarët që kanë udhëtuar […]

Aktualitet Lajme

BASHKIA E DELVINËS VLERESOI MËSUESIN DHE PUBLICISTIN SHUAIP MEHMETI, PAS VDEKJES ME TITULLIN “QYTETAR NDERI :/

DELVINE, 08 Mars/Radio Saranda// = Bashkia e Delvinës zhvilloi më 7 mars një veprimtari për të nderuar mësuesin dhe publicistin Shuaip Mehmeti me titullin  “Qytetar Nderi ”, një figura publike me kontribute të shquara në arsimin bashkohor në rajonin e Delvinës si dhe në gazetari . Me këtë rast  u mbajëtn ligjërata nga bashkepunëtorë të […]

Lajme

EMËROHET DREJTORI I RI I TATIM-TAKSAVE NË BASHKINË E SARANDËS.

=SARANDE, 08 Mars/Radio “Saranda”// Është emëruar gjatë fundjavës që sapo u mbyll, drejtori i ri i Tatim-Taksave në Bashkinë e Sarandës. Burime zyrtare të këtij institucioni bënë të ditur se në krye të kësaj drejtorie kryebashkiaku Adrian Gurma ka emëruar Lorent Binerin . Drejtoria e tatim taksave është nga sektorët më të rëndësishëm jetik në […]

Lajme

NGA 1 PRILLI DERI NË 31 TETOR DOGANAT E QAFË BOTËS DHE TË PORTIT SARANDE DO TE FUNKSIONOJNE 24 ORE

Nga 1 Prilli deri më 31 Tetor, dogana e Qafë Botës, ashtu si dogana në Portin e Sarandës, do të funksionojnë 24 orë pa ndërprerje. Kjo marrëveshje u arrit pas disa negociatave me autoritetet doganore greke gjate muajve te fundit. –çka pohohet edhe ne nje status ne fb te deputetit Alket Hyseni. Prej kohesh, PKK […]

Aktualitet Lajme

Gjesti i veçantë i policisë së Vlorës, ndalojë qytetaret dhe u dhurojnë lule

Me rastin e 8 Marsit – Ditës së Gruas, Policia e Vlorës ndryshe nga ditët e tjera rutinë, nëpërmjet punonjësve të policisë (djem e vajza) ka dalë në qytet duke dhuruar lule për gratë dhe vajzat e qytetit të Vlorës dhe broshura për burrat të cilat përmbanin mesazhe kundër dhunës ndaj grave. Nuk janë thjeshtë […]

Lajme

Koronavirusi/ A duhet vendosur maska për të evituar infektimin?

Frika nga koronavirusi dhe përhapja e madhe e tij, ka bërë që shumëkush, në përpjekje për t’u mbrojtur, t’i drejtohet farmacive për të blerë maska apo elementë të tjerë mbrojtës, duke i vendosur edhe këto të fundit përballë një situate të papërballueshme. Por a duhet vendosur maska për të evituar infektimin…? Qendra amerikane për kontrollin […]

saranda koronavirus
Lajme

Koronavirus/ Testohen tre raste në Shqipëri, Ministria: NEGATIVE

Tre raste të dyshuara për koronavirus në Shqipëri kanë rezultuar negative. Në një njoftim për përditësimin e situatës, Ministria e Shëndetësisë njofton se mëngjesin e sotëm kanë përfunduar analizat e tre personave me histori udhëtimi në vende të prekura nga virusi por ato kanë rezultuar të shëndetshëm. “Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se […]

Lajme

FINIQI “NËN PUSHTETIN” E FLAKËVE, DIGJEN DY SHTËPI, SHTOHEN FORCAT ZJARRFIKËSE

Radio Saranda Dy shtëpi janë djegur nga zjarri që ka përfshirë kullotat dhe pyjet në malet pranë Delvinës. Zjarri ka nisur prej disa ditësh dhe vijon të përhapet duke rrezikuar edhe shtëpi të tjera. Shtëpitë janë djegur në fshatin Kardhikaq në Finiq, përgjatë rrugës së vjetër Qafa e Muzinës – Delvinë. Terreni i vështirë malor […]

Lajme Uncategorized

PANAIRI I SUVENIREVE TURISTIKE 2019

PANAIRI I SUVENIREVE TURISTIKE 2019, NE DITEN E TIJ TE DYTE Radio Saranda Kjo dite nisi ne “Grand Arena”, me ceremonine e vleresimit me çertifikata dhe çmime per pjesemarresit dhe per prurjet me te mira ne Panairin 2019, si dhe me ceremonine e prerjes se tortes te Panairit. Ne kete ceremoni mori pjese edhe Kryetari […]

Lajme

Dalin pamjet e tmerrit: Si u sulmuan turistët spanjollë në Himarë “Hajdeni se na vrau!” Radio Saranda

Radio Saranda Dalin pamjet kur pronari i restorantit në Porto Palermo sulmon turistët spanjollë. Ngjarja u regjistrua dy ditë më parë. Në video Mihal Kokëdhima duket në pjesën e parme të makinës dhe godet me grusht dhe me telefon xhamin e parme derisa e thyen. Brenda në makinë është familja e turistëve spanjollë shoferi dhe […]