Moti sot parashikohet me vranësira deri të dendura me kthjellime kryesisht në veri e qendër.

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën e dije se do të ketë reshje shiu në mëngjes në të gjithë vendin. Gradualisht reshjet lokalizohen në jug e juglindje aty ku do të marrin karakter shtrëngatash me rrufe dhe breshër. Pasdite reshjet ndërpriten në të gjithë vendin.

Era do të fryjë me drejtim juglindje-verilindje e lehtë e mesatare. Prej orëve të mesditës era vjen në forcim kryesisht në bregdet deri në 20m/sek.

Valëzimi në dete parashikohet i forcës 4 ballë duke u shoqëruar me lartësi dallge 0.8-1.5 metër.

Temperaturat parashikohen:       

 QYTETETTemperaturat në °CSigla
Shkodër16/30diell shi
Kukës13/24diell shi rrufe
Lezhë17/26diell shi
Dibër10/26diell shi
Durrës16/26diell shi
Tiranë16/24diell shi
Elbasan15/26diell shi rrufe
Berat14/26diell shi rrufe
Vlorë17/25diell shi
Korçë10/23diell shi rrufe
Gjirokastër12/24diell shi rrufe
Sarandë17/27diell shi rrufe