Lajme Politike

GJYQTARJA E SARANDËS, NEVRIE DUKA SHKARKOHET NGA KOMISIONI I PAVARUR I KUALIFIKIMIT DHE LARGOHET NGA SISTEMI I DREJTESISE

//SARANDE, 13  Mars/Radio Saranda// Gjyqtarja e Sarandës, Nevrie Duka u shkarkua një ditë më parë  nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.  Sikurse informon portali investigativ kombetar REPORTER AL;( publikimi i BIRN Albania për lajme, investigime, analiza, video, foto dhe reportazhe);.gjyqtarja  u përball me një raport negativ të pasurisë në seancën dëgjimore dhe u shkarkua brenda […]

ADRIAN GURMA: “KOHA E FJALËVE KA MBARUAR.

DEPUTETI DAMIAN GJIKNURI, NJËHERËSH EDHE SEKRETAR POLITIK I PS-S PËR QARKUN E VLORËS, VLERESOI SOT ZGJEDHJET E LOKALE NË SARANDË SI NJE GARE TE VERTETE DHE KUNDËRSHTARIN, KANDIDATIN E PAVARUR

KONSTITUOHET KESHILLI I RI BASHKIAK I SARANDES

DELVINË. KONSTITUOHET KËSHILLI I RI BASHKIAK

Destinacione Turistike Ekonomi Lajme

COVID-19, NJË TËRMET I DYTË PËR INDUSTRINË E TURIZMIT

Pandemia globale e koronavirusit që ka sjellë kufizime të mëdha në transportin ndërkombëtar dhe udhëtimet brenda vendit, pritet të ketë një efekt negativ për industrinë e turizmit në Shqipëri, e cila nuk e kishte marrë akoma veten nga dëmet e shkaktuara nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit. Përballja e Shqipërisë dhe e vendeve të tjera […]

KORONAVIRUSI. NË SARANDË, MBYLLJET EDHE TREGUT I PRODUKTEVE BUJQËSORE

Tatimet dhe doganat regjistrojnë rezultatin më të dobët në 5 vjet, vështirësi në financimin e shërbimeve publike

Ekonomi

Economica report 2018 by Lara

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Atqui eorum nihil est eius generis, ut sit in fine atque extrerno bonorum. Non autem hoc: igitur ne illud quidem. Atque haec coniunctio confusioque virtutum tamen a philosophis ratione quadam distinguitur. Utilitatis causa amicitia est quaesita. Sed emolumenta communia esse dicuntur, recte autem facta et peccata non […]

Word economy theory and myth

Price of coin increased

TE NDRYSHME

COVID-19, NJË TËRMET I DYTË PËR INDUSTRINË E TURIZMIT

Pandemia globale e koronavirusit që ka sjellë kufizime të mëdha në transportin ndërkombëtar dhe udhëtimet brenda vendit, pritet të ketë një efekt negativ për industrinë e turizmit në Shqipëri, e cila nuk e kishte marrë akoma veten nga dëmet e shkaktuara nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit. Përballja e Shqipërisë dhe e vendeve të tjera me pandeminë e koronavirusit pritet të sjellë kosto për ekonominë dhe në mënyrë të veçantë për industrinë e turizmit në Shqipëri, e cila nuk e ka marrë akoma veten nga dëmet dhe humbjet që u shkaktuan nga tërmeti vdekjeprurës i 26 nëntorit. “Ardhja e koronavirusit solli një

REFERUAR SITUATËS PËR MASAT KUNDËR KORONAVIRUSIT RAMA U BËRI THIRRJE MEDIAVE PËR VETPËRMBAJTJE

SARANDE, 09 Mars//Radio Saranda// Referuar situatës për masat  kundër koronavirusit Kryeministri Edi Rama u bëri thirrje sot mediave për vetpërmbajtje. Ai vuri ne dukje per mediata ne mbledhjen e qeverise  se armiku kryesor është paniku. Rama permendi se burime baze ne kete situate, duhet te jene vetem ato te certifikuara, pra te Ministrise se Shendetesise.//R-SR//

Sarandë Syri i Kaltër, tani me një Plan Menaxhimi

Sarandë/ Syri i Kaltër, një nga pasuritë më të vizituara, tani me një plan menaxhimi Tiranë, 2 mars /ATSH/ Komiteti i Menaxhimit të Zonave të Mbrojtura në Qarkun Vlorë, në drejtimin e kryetarit Flamur Mamaj, njëherësh edhe prefekt i këtij Qarku, miratoi në mbledhjen e fundit që u zhvillua Sarandë, Planin e Menaxhimit për Zonën e Mbrojtur të Parkut Natyror “Syri i Kaltër “. Ky plan u diskutua gjerësisht nga anëtarët e këtij komiteti, ekspertë të mjedisit dhe specialistë nga rajoni i këtij Qarku. Flamur Mamaj, prefekt i qarkut Vlorë, me cilësinë e kryetarit të Komiteti të Menaxhimit të Zonave të Mbrojtura të

PANAIRI I SUVENIREVE TURISTIKE 2019

PANAIRI I SUVENIREVE TURISTIKE 2019, NE DITEN E TIJ TE DYTE Radio Saranda Kjo dite nisi ne "Grand Arena", me ceremonine e vleresimit me çertifikata dhe çmime per pjesemarresit dhe per prurjet me te mira ne Panairin 2019, si dhe me ceremonine e prerjes se tortes te Panairit. Ne kete ceremoni mori pjese edhe Kryetari i Bashkise se Sarandes, Adrian Gurma, i cili duke prere simolikisht torten e Panairit 2019, i falenderoi pjesemarresit per perfshirjen ne kete event. Ai tha se Panairi eshte aset per Bashkine e Sarandes dhe nje kontrbut i vleresuar per shoqerimin e sezonit veror me veprimtari te tilla,

SHËNIM I DITËS NË RADIO “SARANDA”:NUK MJAFTON VETËM HAPJA E PORTËS SI KËSHTJELLË NË BASHKI

E MERKURE, 14/08/2019/SH.Hajno// Prej dy ditesh apo dicka me tepër, shohim ne faqën e fb të bashkisë Sarandë, kolazh me foto sesi kryebashkiaku i ri zoti Adrian Gurma, është përfshirë bashkë me punonjës të administratës për pastrimin e qytetit. Madje, të shumë skutave edhe nëpër lagje ku prej kohësh, ka munguar pastrimi. Kjo qasje pozitive, e entusiazmoi edhe Mark Mosin, nje miku ynë nga Shkodra, njeheresh edhe nga Saranda, të shprehet në një status në fb ku i uron kryebashkiakut që, po punoi kështu…jo 4 por 44 vjet të drejtojë qytetin e Saarandës….. Me tej , në sinkron me frymën e

ADRIAN GURMA: “KOHA E FJALËVE KA MBARUAR.

ADRIAN GURMA: “KOHA E FJALËVE KA MBARUAR. TANI ËSHTË KOHA E PUNËVE”.   Radio Saranda: Adrian Gurma deklaroi sot nga zyra e kryetarit të bashkisë se koha e fjalëve ka mbaruar dhe se tani është koha e punëve Në daljen e pare publike për mediat nga zyra e kryebashikiakut, Gurma theksoi se “Sarada ka shumë nevoja.Sot kemi shumë punë dhe sfida të mëdha përpara. Ndihma e instancave nuk na ka munguar dhe nuk dotë na mungojë. Ne do të bëjmë më të mirën .” Adrian Gurma tha se “Nuk premtojmë se do bëjmë mrekullira por Saranda e nesërme do të jetë më e

Fidanishte Miçi

3rx0wt

Lajmet e Fundit

Destinacione Turistike Ekonomi Lajme

COVID-19, NJË TËRMET I DYTË PËR INDUSTRINË E TURIZMIT

Pandemia globale e koronavirusit që ka sjellë kufizime të mëdha në transportin ndërkombëtar dhe udhëtimet brenda vendit, pritet të ketë një efekt negativ për industrinë e turizmit në Shqipëri, e cila nuk e kishte marrë akoma veten nga dëmet e shkaktuara nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit. Përballja e Shqipërisë dhe e vendeve të tjera […]

Aktualitet Ekonomi

KORONAVIRUSI. NË SARANDË, MBYLLJET EDHE TREGUT I PRODUKTEVE BUJQËSORE

//SARANDË, 13 Mars/Radio Saranda// Bashkia Sarandë ka marrë vendimin për mbylljen e Tregut Ushqimor ditën e premte. Kjo masë merret në kuadër të masave për mbrojtjen ndaj koronavirusit dhe është njoftuar nëpërmjet faqe zyrtare te bashksie ne fb” “Te nderuar tregtare te produkteve bujqesore, bleres dhe banore prane tregut fahatar ne Sarande. Ju bejme me […]

Ekonomi

Tatimet dhe doganat regjistrojnë rezultatin më të dobët në 5 vjet, vështirësi në financimin e shërbimeve publike

Tatimet dhe doganat regjistruan vitin e kaluar rezultatin më të dobët në 5 vjet, duke paralajamëruar vështirësi në financimin e shërbimeve publike.         Të dhënat zyrtare nga Ministria e Financave tregojnë se të ardhurat nga tatimet dhe doganat zbritën në 18 për qind e prodhimit kombëtar duke u tkurrur me 0.7 pikë […]

Ekonomi

Economica report 2018 by Lara

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Atqui eorum nihil est eius generis, ut sit in fine atque extrerno bonorum. Non autem hoc: igitur ne illud quidem. Atque haec coniunctio confusioque virtutum tamen a philosophis ratione quadam distinguitur. Utilitatis causa amicitia est quaesita. Sed emolumenta communia esse dicuntur, recte autem facta et peccata non […]